بستن تبلیغات

تجربیات مادرانه..جدید...طراحی اتاق خواب 2 پسر بچه توسط دکوراتور معروف
تجربیات مادرانه..جدید...طراحی اتاق خواب 2 پسر بچه توسط دکوراتور معروف
محیطی صمیمی برای تمام مادران مهربون.که ماحصل تجربه خود را در اینجا قرار میدهند.

منوی اصلی

مطالب جالب و دیدنی در مورد خانه داری...دکوراسیون و کودک

دسته بندی
لینک دوستان
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
لینک های روزانه
صفحات جداگانه
آمار
آنلاین : 2
بازدید امروز : 47
بازدید دیروز : 76
بازدید هفته گذشته : 312
کل بازدید : 167746
دیگر موارد
RSS
POWERED BY
NINIWEBLOG.COM
نکات اساسی در دکوراسیون آشپزخانه
ن : مریم ت : پنجشنبه 18 فروردين 1390 ز : 14:34 | +

آشپزخانه برای خانمها مهم ترین فضای خانه است زیرا بدون اینکه متوجه باشند 3/4وقت خود را در آن سپری میکنند.و بدون اینکه بدانند چه چیزی باعث خستگی روحی آنها میشود!!زیرا در اکثر آشپزخانه ها رنگها کابینتها و چیدمان ها در بدترین حالت خود قرار دارند و ما به آن اهمیت نمیدهیم مخصوص آقایان!!چرا؟؟؟ چون...قدرت تغییر از نظر ما احتیاج به قدرت مالی زیاد و حوصله حضرت فیل دارد!!که البته کمتر این دو با هم وجود دارد!اما من این تصمیم رو گرفتم که دلیل تغییرات و چگونگی شروع به تغییرات و نیازها را برای شما خوانندگان عزیز باز کرده و شرح دهم تا به خوبی از آن بهرهمند شوید

عموما آشپزخانه های امروزی کوچکتر از نیاز یک خانواده با جمعیت است اما به راحتی میتوان این آشپزخانه

کوچک را به فضایی تحرک دار و زیبا با جای فراوان برای وسایل تغییر داد و......................................

قدم اول ::

باز نویسی و جوابگویی به سوالات زیر:

1.آیا به آشپزی علاقه دارید؟

2.چند نفر از آتن استفاده میکنند؟

3.چقدر از وقت تان را در آشپزخانه هستید؟

4.آشپزخانه مدرن را میپسندید یا قدیمی؟

5.رنگ مورد علاقتون؟

کابینت ها:

1.فضای شما به چند متر کابینت نیاز دارد؟

2.آیا کابینت های شما در حال حاضر نیاز کنونی شما را رفع میکند از لحاظ جا و کشو بندی و طبقات؟

3.آیا چفت بست ها و دستگیره ها راحت است؟

4. آیا کشوها روان و راحت باز میشود؟

5.آیا کابینت اضافی برای ملزومات شما است؟
اگر جواب به سوالات بالا مثبت باشد تنها با تغییر رنگ کابینت ها یا تغییر دستگیره ها یا حد اکثر درب اینها امکان پذیر باشد میتواند کمک بزرگی برای آشپزخانه شما باشد .........یکی از آشپز خانه هایی که برای یک دختر جوان طراحی کردم کههنوز هنر ایرانی را دوست داشت به این شکل بود شما قضاوت کنیید این بهتر است یا 2 ملییون پول بدی همرو عوض کنید؟

کاشی ها سبز کمرنگ حدود یشمی رنگ بود با کابینت های قهوهای سوخته!!!!تاریک و بد!!

من چی کا کردم؟؟!!!!!!

تمام درب های کابینت ها را سبز پسته ای باز کردم با کمی خیلی کم پس زمینه رنگ اصلی زیر مشخص بود با طرح ایی از نقاشی های خودم تقریبا طرحهای اسلیمی با رنگهای نارنجی سوخته بر روی آن نقاشی کردم!!!!

و تنها از دستگیره ها منگوله های کرکی رنگی آویزان کردم!!!

دوست داشتم آنجا بودید و قیافه دوستم را از آن تغییر کوچک زیبا میدیدیت!!!!

صفحه کار:
صفه کار معمولا در آشپزخانه ضروری است میتواند در آشپز خانه کوچک به صورت کشو در زیر سینک ظرف شویی باشد یا اولین کشوی نزدیک به سینک و گاز یا به صورت اپن اشپز خانه در نظر گرفته میشود.

بالاخره باید فضایی به طول حداقل 1/5 متز و عرض 4/0 متر باشد
کفپوش:
1.آیا رنگ ان مورد علاقتون است؟

2.ایا قابل شستشو است؟

3. آیا شیب آن به طرف آبشی مناسب است؟

4.آیا ضد لیز خوردن است؟

شما را به خدا کف آشپز خانه قالی نندایت که فقط محل باکتریها ست!!

عملکرد:
1.آیا نور پردازی مناسب بر روی صفحه کار دارید؟یا بر روی گاز؟

2.پریز برق به اندازه کافی در دسترس است؟

3.سیستم تهویه خوب کار میکند؟

4.مکان مناسب برای سطل آشغال وجود دارد؟

5.از نظر حرکتی و قرارگیری سینک و گاز و یخچال در 3 گوشه یک مثلث قرار میگیرند؟

6. روزانه برای چند نفر آشپزی میکنید؟

7.آیا آشپزی ساده دارید یا پر از رنگ و بو؟؟؟؟مثلا اکثر آشپز خانه های ایرانی برنج مصرف میکنند پس جای مناسب برای سطل آن باید در نظر داشت و همچنین در سینک فضای آبکش کردن برنج....

8.حتی اگر شیرینی پزی میکنید جای قرار گیری وسایل را در درجه دوم نیازی در نظر بگیرید

9.حجم خرید منزلتان چقدر است؟

10.چقدر وقت یکبار مهمان دارید؟
بعد از جواب دهی به سوالات بالا یک پوشه تهیه کرده از کاتالوگ ها کمک بگیرید تا همه چیز برای یک تغییر مثبت مهیا باشد.....موفق باشید!!!
بعد از در نظر گرفتن موقعیت ها با توجه به بلندی سقف میتوانید از سه طبقه کابینت استفاده کنید

و حتی اگر ارتفاع یخچال شما زیر 180 سانت است فضای بالای آن برای یک کابینت کوچک مفید است
جدیداً آشپزخانه های جزیره ای مد ست و زیبا که سینک یا گاز دز وسط آشپز خانه قرار میگیرد اما با قابلمه بزرگه برنج جور در نمیاد!!!همیشه سینکظرفشمیی را در جایی در نظر بگیرید که انباشته ظرفهای کثیف معلوم نشود جلوی مهمان!!


گل های طبیعی فراموش نشود!!!

برای پشت پنجره ها..

طبقات ظریف چوبی یا شیشهای بهترین کمک برای لیوان ها و شیشه های ادمیه میباشو حتی می توان قالب های کیک و قابلمه های تزیینی مسی را از سقف آویزان کردو........
.:: ::.
ادامه 20 راه ارزان برای امروزی کردن آشپزخانه
ن : مریم ت : پنجشنبه 18 فروردين 1390 ز : 14:23 | +11- سبد ذخیره سازی


با قرار دادن سبدهای جادار در بالای هر قفسه می‌توانید حالت یکنواختی کابینت را از بین ببرید. همچنین یکی دیگر از مزایای این سبدها سهولت استفاده از آنها می‌باشد که می‌توان به راحتی آنها را بیرون آورده و شی مورد نظر را برداشت.


12- سنگ جاودانه
برای تهیه سنگ یا کاشی مورد نظر خود به مراکز فروش مصالح ساختمانی مراجعه کنید و کاشی مورد نظر خود را با ابعاد 4 سانتی متر مربع انتخاب کنید، این کاشی‌ها نیاز به برش ندارند، و حتی خود شما هم می‌توانید در آخر هفته آنها را نصب کنید.


13- بالا قرار دادن بشقاب‌ها


گاهی نمی‌توانیم جایی برای بعضی بشقاب‌های زیبا و تزئینی پیدا کنیم تا بتوانیم آنها را به نمایش بگذاریم. از این رو بالای کابینت‌ها بهترین مکان برای این کار می‌باشد. که می‌توان با استفاده از ایجاد شیاری در بالای کابینت آنها را به صورت مطمئنی قرار داد. و نیز می‌توان از بست‌های تزئینی استفاده کرد.


14- نفع زیادیک پنجره در آشپزخانه امکان ایجاد قفسه‌ای را در لبه آن به وجود می‌آورد که می‌توانید آن را یکدست رنگ‌آمیزی کنید. و تخته پوش آن ساده و ارزان می‌باشد.


15- کف پوش شیک و سادهبه جای خرید کف پوش جدید و صرف هزینه، همان کف پوش‌های قدیمی را رنگ کنید. و با ایجاد چند خراش در آنها، کف پوش‌های سنتی خواهید داشت.


16- ترکیب آرام بخشمی توانید از روکش‌هایی به صورت نوارهای باریک برای کابینت‌ها استفاده کنید و آنها را به صورت افقی نصب کنید، گاهی اوقات این روکش‌ها با رنگ کابینت‌ها ست می‌شوند.


17- قرار دادن گلدان‌ها در بالای آشپزخانهاز یک میله پرده محکم و زبانه چوبی برای نصب استفاده کنید. و میله پرده را بالای پنجره قرار دهید و گلدان‌ها و گیاهان آفتاب دوست را در آن محل نگهداری کنید.


18- همانندی تغییر یافتههر میز یا صندوقچه ای را می‌توانید به عنوان سطح کار استفاده کنید، این کمد مرغوب را رنگ آمیزی کنید و با حوله‌های کاغذی و قلاب‌ها رو به راه نمایید. و از آن برای آشپزی کردن و از کشوهای آن برای قرار دادن ماهی تابه‌ها و مواد مورد نیاز خود استفاده کنید.


19- راه حل جالب


اگر منظره بیرون آشپزخانه شما جالب نیست، یا همسایه‌ها به خانه شما دید دارند، از شیشه‌های رنگا رنگ استفاده کنید. یا اگر بودجه شما محدود است، شیشه رنگ شده ای را مقابل پنجره خم کنید. تا نور هم بتواند وارد آشپزخانه شود.


20- کاشی آبی رنگکاشی‌های کوچک آبی رنگ، رنگی ضد آب پشت ظرفشویی (جایی که رطوبت زیاد است) به وجود می‌آورند، چون که اغلب کاغذ دیواری و رنگ در این مکان ایجاد مشکل می‌کنند. این کاشی‌های کوچک به صورت آماده در بازار یافت می‌شوند.
منبع....پاتوق یو
.:: ::.
20 راه ارزان برای امروزی کردن آشپزخانه
ن : مریم ت : پنجشنبه 18 فروردين 1390 ز : 14:21 | +

20 راه ارزان برای امروزی کردن آشپزخانه


با استفاده از روش‌های زیر که کاملا کم هزینه و بدیع می‌باشند می‌توانید آشپزخانه ای مدرن داشته باشید.


1- سایه‌هایی از رنگ سبز
کمک می‌کند آشپزخانه تر و تازه به نظر برسد یعنی برای رنگ دیوارها و کابینت‌ها و لامپ‌های آویزان از این رنگ استفاده کنید، یا برای قاب‌بندی آنها به عنوان تزئین به کار ببندید.2- حمایت از نقش‌ها

3بست‌های تزئینی باعث شیک شدن لبه تاقچه‌ها می‌شوند و از افتادن اشیاء جلوگیری می‌کنند. می‌توانید از مراکز فروش وسایل منزل انواعی از این بست‌ها را خریداری کنید. یا از بست‌های فلزی رنگ شده که با تاقچه‌ها ست می‌شوند استفاده کنید.
- بگذارید نور وارد شود

استفاده از یک پنجره نه تنها باعث بهتر دیدن مناظر می‌شود بلکه یک نقطه کانونی بالای ظرفشویی ایجاد می‌کند. یک پنجره خارجی جنب اتاق ماشین رختشویی و دستگاه شوفاژ نور خود را با آشپزخانه‌های بدون پنجره به جهات دیگر تقسیم می‌کند.4- انتخاب مشکل است
حال که تنوع چاشنی زندگی است، پس از دستگیره‌های متنوع برای کشوها در طبقات مختلف استفاده کنید- فقط برای جالب بودن. دستگیره‌های شیشه‌ای قدیمی و آنتیک و مسی را با درون‌مایه‌هایی از گیاهان ترکیب کنید، یا حتی از دسته‌های چوبی که با رنگ‌های مختلف رنگ‌آمیزی کرده‌اید استفاده کنید، هر چه تنوع بیشتر، طرب‌انگیزتر.5- آویزان کردن وسایل پخت و پز
آشپزهای حرفه‌ای وسایل آشپزی مورد نیاز خود را آویزان می‌کنند تا دسترسی به آنها آسان صورت بپذیرد، اما خیلی از این لوازم ضد لک گران‌قیمت هستند. از این رو از یک میله پرده بلااستفاده برای این کار استفاده کنید و پس از تزئین آن ملاقه‌ها و قاشق‌ها را به آن آویزان کنید.6- ذخیره سازی جدید
از دیوارهای باریک آشپزخانه برای ایجاد ویترین استفاده کنید، به وسیله قفسه‌های این ویترین می‌توانید کلکسیونی از وسایل مورد علاقه خود را به نمایش بگذارید. یا ظروف ضد لک را نگهداری کنید. اگر تمایل دارید از روشی سنتی کمک بگیرید. از قفسه‌های چوبی استفاده کنید تا با رنگ کابینت‌های شما هماهنگ شوند.

7- روکش عالی
مهم نیست که کابینت‌ها از مد افتاده‌اند. با استفاده از رنگ کرمی و سنباده کردن لبه‌های کابینت، می‌توان ظاهر قدیمی آنها را زیبا جلوه داد. استفاده از کاشی‌های گرانیتی ارزان قیمت برای پیشخوان آشپزخانه آسان‌تر از تخته‌های کلفت می‌باشد.8- تغییرات تازه
سریع‌ترین راه برای تغییرات جدید، رنگ کردن دیوارها می‌باشد. با انتخاب رنگ مطلوب از رنگ کسل‌آور و خسته‌کننده دیوارهای آشپزخانه رهایی می‌یابید. رنگ طلایی روشن برای کابینت‌ها مناسب بوده و با تیرگی دستگیره درها و کف آشپزخانه تعدیل می‌شود.9- پنجره آرایی
پشت پنجره‌ها تاقچه‌ای ایجاد کنید و در آن گیاهان و گلدان‌های رنگی را نگهداری کنید. می‌توانید آنها را در وسط یا در کناره‌های تاقچه قرار دهید. هر چه پهنای پنجره بیشتر باشد، باید شیشه ضخیم‌تر باشد تا امنیت برقرار باشد.10- عناصر معماری


تر و تمیزی آشپزخانه به معنای حداقل درهم ریختگی و حداکثر زیبایی می باشد. امروزه خیلی از کابینت‌های قدیمی برای استفاده مجدد بازسازی می‌شوند. به جای کابینت‌های بالایی، در آشپزخانه‌ها یک جعبه متحرک وجود دارد که از فیبر نسبتا متراکم ساخته می‌شود و با پلاستیک چند لایه پوشیده می‌شود. لبه آن که از مواد شبیه ساخته شده است می‌تواند به عنوان گالری هنری باشد

.:: ::.
اتاقهایتان را بدون هزینه تزیین كنید
ن : مریم ت : پنجشنبه 18 فروردين 1390 ز : 14:16 | +

تزیینات بزرگ بستگی به ارزش مقدار پول ندارند. در واقع آن هیچ هزینه ای ندارد! با استفاده از راه حل‌های تزیین رایگان نگاهی كاملا جدید به فضای خود بدهید.


پرده

طراحی
مشكل: یك نقطه ی مهم در این اتاق نیست.
راه حل: اگر اتاقتان به یك نقطه توجه طبیعی از قبیل بخاری و تلویزیون نیاز دارد، سعی كنید كه آن را خلق كنید. وسایل جفت شده در روی این میز كنسول و آینه ی بالای آن یك نقطه توجه در این اتاق است.خیره شدن به یك دیوار هنری

مشكل: جواهرات درهم
راه حل: شما از جواهرات برای تزیین خود و لباس‌هایتان استفاده می‌كنید. حالا از آن‌ها برای تزیین دیوار‌ها استفاده كنید. شما می‌توانید از جواهرات خود كه در جعبه به صورت درهم بر هم هستند یك كار هنری انجام دهید. از یك قاب یا جعبه سایه دار به عنوان محلی برای نگه داری آن‌ها با هم دیگر استفاده كنید. نه تنها دیواری براق خواهید داشت بلكه شما محلی دوست داشتنی تر ایجاد كرده اید.


شكل و كاركرد
مشكل: آشپزخانه کوچک.
راه حل: دیوار‌های آشپزخانه را با لوازم پخت ضروری پر كنید. قابلمه‌ها، ماهی تابه‌ها،‌تداركات پخت و پز و ظروف، با قرار گرفتن بر روی دیوار بزرگ، هنر زیبایی ایجاد می‌كند. راه نمایی:‌ تداركات آشپزخانه زمانی كه می‌خواهید چیزی را پیدا كنید به راحتی پیدا می‌شوند.
.:: ::.
مدلهای جدید روتختی
ن : مریم ت : پنجشنبه 18 فروردين 1390 ز : 13:58 | +


.:: ::.
مدلهای جدید روتختی
ن : مریم ت : پنجشنبه 18 فروردين 1390 ز : 13:54 | +

.:: ::.
طراحی اتاق خواب 2 پسر بچه توسط دکوراتور معروف
ن : مریم ت : پنجشنبه 18 فروردين 1390 ز : 13:39 | +

استفان سینت انج ، طراح خانه و باغ با اضافه کردن رنگهای براق و بالاسری های تخت ، طرحهایی برای اتاق خواب کودک ارائه کرده است .


قبل از طراحی : بسیار ساده و بی نور
صاحبخانه دو پسر دبستانی دارد که سریع رشد کرده اند و این اتاق برای دو نفر آنها کوچک است . این اتاق همه چیز دارد اما نیاز به یک سری تغییرات داشت تا به اتاقی خصوصی و مناسب سن بچه ها تبدیل شود . اولین مشکل آن دیوارهای آبی روشن و بی نشاط بودن آن بود . دو تختخواب داخل اتاق مناسب خواب نبودند . میز پسرها به دراوری که برای لباسهای آنها بزرگ بود تبدیل شده بود که مناسب آنها نبود .

پس از طراحی : شیک و امروزی
سینت انج ابتدا سروقت دیوارها رفت . یک رنگ خاکی ثابت انتخاب کرد که مناسب سن پسرها باشد . او از رنگ آبی که مورد علاقه ی آنها بود در بالای سر تخت ها و طرح راه راه برای روتختی استفاده کرد . برای تکمیل رنگ آبی ، نارنجی را نیز اضافه کرد مثلاً در قاب پنجره ها و بالش ها . همجنین رنگهای دیگری را نیز به کار برد .
ساخت بالا سری تختخواب ها
سینت انج برای اینکه یک مرکزیتی به اتاق خواب بدهد و جلوه ی اتاق را مناسب با سن بچه ها نشان دهد با ساخت درهایی از چوب کاج ، بالاسری هایی را برای تخت ها درست کرد . برای دست پیدا کردن به این نما ،‌ 15 اینچ ( 10/38 سانتی متر) از بالای هر در را برید . سپس درها را به رنگ آبی درآورد و آنها را گذاشت تا خشک شوند . سپس روی دیوار نصبشان کرد .

لوازم مورد نیاز :
- قلاب های نگه دارنده
- دری ( به عرض 36 اینچ معادل 44/91 سانتیمتر) از چوب کاج
- بست گوشه 2/1 1 × 4/ 3 اینچ معادل 81/3 × 636/8 سانتیمتر
- قالب 3 فوتی معادل 41/91 سانتیمتر
- رنگ
- میخ
نکته اصلاحی : برای ایجاد نمای قدیمی ، بتونه را کنار بگذارید .


مرحله 1 : نصب قلاب ها

با استفاده از دریل دو رول پلاک روی دیوار نصب کنید . سپس دو قلاب نگه دارنده را روی آن پیچ کنید .
مرحله 2 : اضافه کردن در

در را داخل قلاب ها قرار دهید ، اضافه آن را ببرید . بهتر است قلاب ها هم اندازه ی لبه های در نباشند .
مرحله 3: محکم کردن

از محکم شدن بالاسری تخت اطمینان حاصل کنید و با پیچ کردن بست های گوشه ای به قسمت میانی بالای در آن را به دیوار بچسبانید .
ایجاد تغییر در کشوی لباسها

استینت انج با استفاده از رنگ تخته سیاه دستی به سر و روی این دراور قدیمی کشید که جان می دهد برای خط خطی کردن و نوشتن یادداشت روی آن . همچنین با رنگ ، یک قاب آئینه کشید و روی دیوار در قسمت بالای دراور قرار داد که طوری به نظر می رسید که فکر می کنید یک تکه هستند . ارتفاع آئینه را تا سقف کشید تا اتاق بزرگتر جلوه کند .

نکته طراح : اگر می خواهید تکه اوراق مجوز ، بلیط یا دیگر کاغذهای دورریز را بچسبانید ، یک رنگ آهنربایی زیر رنگ دراور بزنید . روی رنگ آهنربایی را دو دست رنگ دیگر بزنید .

رنگ تخته سیاه

بگذارید رنگ تخته سیاه 3 روز تمام بماند تا خشک شود . سپس گچ را روی سطح رنگ شده ای که کار آن به اتمام رسیده بکشید و آن را پاک کنید . از این به بعد می توانید هر شکلی که دوست دارید را روی آن بکشید .

ملاقات با استفان سینت انج

پی بردن صاحبخانه به هوش استفان سینت انج ، او را در سالهای اخیر مورد توجه تلویزیون و مجلات قرار داده . این موضوع با طراحی صمیمانه ، قابل دسترسی و خلاقانه همراه بوده و طرح او را قابل دسترس برای همه قرار داده ، مهم نیست که آنها چه کسی باشند ، اهل کجا هستند یا بودجه ی آنها چقدر است . سینت انج به عنوان یک همسر، پدر و صاحبخانه نیازهای زندگی خانوادگی را می داند . او می گوید : " من همان چیزهایی را روی یخچالم دارم که هر کسی دارد . همیشه یک کاری دارم که برای خانه انجام دهم و سعی می کنم بهترین چیزها را به خانه بیاورم . " او در زمینه ی کار فیلم و طرح خود برای کمک به صاحبخانه ها ، خانه ای را خلق کرد که مطابق با شخصیت آنها باشد و درعین حال فضای مناسبی برای زندگی اشان فراهم کند . یک طراحی خوب در خانه می تواند زندگی انسان را تغییر دهد .

سبک زندگی سیمرغ - مترجم نرگس صفری
.:: ::.
تزیین سفره برای کودکان
ن : مریم ت : پنجشنبه 18 فروردين 1390 ز : 13:27 | +

تزیین سفره ای زیبا برای کودکان خود که موجب میشود میل خیلی بیشتری به خوردن غذا پیدا کنند کودکان غذاهای رنگی و زیبا را دوست دارند ما در این جا تصاویری از سفره ارایی برای کودکان گذاشته ایم 
.:: ::.
تزیین سالاد به شکل های مختلف
ن : مریم ت : پنجشنبه 18 فروردين 1390 ز : 13:19 | +

 
 
.:: ::.
تصاویردیدنی : سفره هفت سين نوروزي
ن : مریم ت : پنجشنبه 26 اسفند 1389 ز : 18:12 | +

 

تصاویردیدنی : سفره هفت سين نوروزي

سفره هفت سين نوروزي

اگر برای سفره هفت‌سین امسال ایده‌ای ندارید یا اگر نمی‌دانید چه هفت سینی برای منزل شما مناسب است، با كارشناسان «منزل» همراه شوید. اگر سبک منزل شما کلاسیک و سنتی است، هفت‌سین سنتی و اگر مدرن است، هفت‌سین مدرن را به شما پیشنهاد می‌کنیم. همچنین می‌توانید با کمی خلاقیت، تلفیقی از هر دو سبک سنتی و مدرن را ایجاد كنید.

هفت سين
هفت سین سنتی، هفت سین مدرن

هفت‌سینی مطابق با سبک خانه شما

اگر برای سفره هفت‌سین امسال ایده‌ای ندارید یا اگر نمی‌دانید چه هفت سینی برای منزل شما مناسب است، با كارشناسان «منزل» همراه شوید. اگر سبک منزل شما کلاسیک و سنتی است، هفت‌سین سنتی و اگر مدرن است، هفت‌سین مدرن را به شما پیشنهاد می‌کنیم. همچنین می‌توانید با کمی خلاقیت، تلفیقی از هر دو سبک سنتی و مدرن را ایجاد كنید.

هفت سين
 
چگونه یک هفت‌سین سنتی داشته باشیم؟

برای تهیه یک هفت‌سین سنتی، حتما باید از سین‌های واقعی استفاده كنید. یعنی سیب، سماق، سبزه و سایر سین‌ها باید از نوع واقعی و طبیعی باشند. اگربه خاطر بوی سرکه از قرار دادن آن در سفره هفت‌سین خودداری می‌کنید، با مخلوط كردن مقداری آب و چند قطره سرکه، می‌توانید مشکل انتشار بوی تند سرکه را حل کنید.

هفت سين
 
ابعاد و اندازه این هفت‌سین به سلیقه و امکانات شما بستگی دارد، اما بهتر است ظروفی که برای هفت‌سین سنتی در نظر گرفته‌اید، از جنسی باشد که در قدیم بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفته است. موادی مانند سفال لعاب‌دار، سنگ، مس و سایر فلزات نقره‌كوب یا طلاکوب، چوب حکاکی یا خراطی شده و ... که ماهیتی سنتی دارند بسیار مناسب هستند. هرقدر فرم این ظروف کلاسیک‌تر باشد، تاكید بیشتری بر سنتی بودن هفت‌سین خواهند داشت. صنایع‌دستی مانند معرق، منبت، مینا و... نیز می‌توانند مورد استفاده قرارگیرند. (دقت کنید سرکه به علت دارا بودن ماهیت اسیدی ممکن است به برخی از ظروف مثل مس و مینا آسیب بزند، بنابراين از محلول سرکه بسیار رقیقی که پیشتر گفته شد استفاده كنید).
 
اگر نتوانستید هیچ‌یک از گزینه‌های بالا را تهیه کنید، ظروف شیشه‌ای ساده و شکیل نيز براي اين كار مناسب است. اگر چه اين ظروف به خودی خود و بدون هیچ‌گونه تغییری در رنگ و ظاهر، دارای بهترین حالت هستند، اما اگر بخواهید از رنگ‌ها بهره بیشتری ببرید، رنگ طلایی و تركیب آن با رنگ‌هایی مثل قهوه‌ای، زرشکی، آبی لاجوردی یا فیروزه‌ای، رنگ‌های مناسبی برای ظروف و اجزای سفره‌ هفت‌سین سنتي در اختیارشما قرار می‌دهد.

هفت سين
 
پس از اینکه ظروف مورد نظرتان را انتخاب كرديد، آنها را بر روی یک میز ساده (ترجیحا سنتی) و در قسمتی از منزل که به راحتی دیده می‌شود قرار دهید. (بهتر است مکانی که میز هفت‌سين در آن قرار دارد،‌ قابلیت نورپردازی نیز داشته باشد. در این صورت جلوه بصری هفت‌سین شما چند برابر خواهد شد.)

اگر میز هفت‌سین شما سنتی است، یک رومیزی ترمه یا مخمل با طرح‌های اسلیمی و با رنگ‌های گفته شده که متناسب با ظروف انتخابی‌تان نیز هست بر روی آن بیاندازید و سپس هفت سین را روی آن بچینید. می‌توانید از ترکیب پارچه‌های حریر و ساتن به صورت چین‌دار و مواج نیز برای رومیزی استفاده كنید. اما اگر میز شما بسیار ساده یا مدرن است، حتما می‌بایست از یک رومیزی بزرگ برای پوشاندن قسمت بیشتری از آن استفاده کنید. در کنار هفت‌سین، یک دیوان حافظ زیبا به صورت نیمه‌باز قرار دهید.
هفت سين
 
ماهی‌های این سفره را به رنگ قرمز تهیه کرده و آنها را در تنگ‌های سنتی شیشه‌ای با همان طرح آشنای لب‌کنگره‌ای قرار دهید. اگر تمایلی به استفاده از این تنگ‌ها ندارید، بزرگترین ظرف مجموعه هفت‌سین‌تان را به ماهی‌ها اختصاص دهید. یک گل کاسه‌ای یا توپی مانند رز، مینا یا میخک و چند گلبرگ را نیز روی آب بگذارید.

شمع‌ها را در یک‌جفت شمعدان سنتی مانند لاله قرار داده و آنها را به صورت قرینه در دو طرف هفت‌سین بگذاريد. شمع‌ها را پیش از تحویل سال روشن کنید و اگر جوانب ایمنی را رعایت می‌کنید، بگذارید آنها برای مدت زیادی روشن بمانند.در هفت‌سین سنتی، هرگز از وسایلی که در آنها تکنیک آینه شکسته به کار برده شده استفاده نکنید.  زیرا در فرهنگ سنتی همواره مساله شگون و بدشگونی مطرح است. به جای آن، یک آینه با اندازه‌ای متناسب با اجزای هفت‌سین‌تان که دارای قابی زیبا از جنس چوب یا فلز باشد در سفره قرار دهید.

هفت سين
 
تخم‌مرغ رنگی را فراموش نکنید. در گذشته، تخم‌مرغ‌های رنگی با قرار دادن پوست پیاز یا گل‌های رنگین در ظرفی که تخم‌مرغ‌ها در آن در حال پخت بودند، درست می‌شدند. شما هم می‌توانید با همین روش یا با استفاده از انواع رنگ‌ها مانند گواش یا رنگ اکریلیک و ... تخم‌مرغ‌های رنگی با ظاهری سنتی تهیه کرده و اگر دوست داشتید به وسیله یک قلم‌مو و رنگ دلخواهتان یا یک مارکر ساده و با کمک یک شابلون انعطاف‌پذیر، حروف نستعلیق را بر روی تخم‌مرغ‌ها چاپ كنيد. (اگر به اندازه کافی با تکنیک‌های چاپ آشنایی دارید، می‌توانید حروف یا کلمات نستعلیق بیشتری را بر روی اجزای دیگر سفره هفت‌سین‌تان چاپ كنید)

با قرار دادن سبزه، هفت‌سین شما تکمیل خواهد شد. سبزینه گندم با یک روبان قرمز به دور آن سنتی‌ترین شکل سبزه در سفره‌های هفت‌سین است.

چگونه یک هفت‌سین مدرن داشته باشیم؟

اگر تمایل دارید جلوه جدیدتری به سفره هفت‌سین قدیمی منزل‌تان ببخشید یا اگر علاقه‌مند به خلق یک هفت‌سین خاص و منحصر به فرد هستید، بهتر است پیش از هر اقدامی مطالب زیر را مطالعه كنید.
اگرچه طبیعی بودن سین‌ها در هفت‌سین مدرن به اندازه هفت‌سین سنتی اهمیت ندارد، اما به همان اندازه زیبایی و جذابیت دارد. ظروف این هفت‌سین و نحوه چیدمان آنهاست که وجه تمایز اصلی دو سبک سنتی و مدرن به شمار مي‌رود.
هفت سين

در این مورد هم ابعاد و اندازه هفت‌سین به سلیقه و امکانات شما بستگی دارد. استفاده از ظروف ساده و مدرن با فرم‌های صریح مربع، مستطیل، دایره، بیضی یا فرم‌های غیرهندسی، هفت‌سین شما را مدرن و بی‌تکلف نشان خواهد داد. رنگ سفید و نقره‌ای یا ترکیب این دو رنگ با هر رنگ دلخواه دیگر، گویای این مطلب خواهد بود که این هفت‌سین سنتی نیست. پس از انتخاب و تهیه ظروف، آنها را بر روی یک میز ساده یا مدرن قراردهید. برای رومیزی از یک پارچه ساده و با رنگ مکمل ظروفتان استفاده کنید. هرقدر طرح پارچه ساده‌تر و مدرن‌تر باشد، بهتر است. به پارچه‌های راه راه یا دارای بافت نیز توجه کنید.

ماهی‌ها را به رنگ قرمز- سفید یا سفید ساده انتخاب کرده و آنها را در بزرگترین ظرف مجموعه هفت‌سین قرار دهید. چند عدد شمع ساده و پهن به رنگ رومیزی و ظروف هفت‌سین تهیه کرده و آنها را در اطراف ظرف‌ها بگذاريد. اگر رومیزی شما چهارگوش است، شمع‌ها را در چهار گوشه آن و اگر دایره یا بیضی است، شمع‌ها را در انتهای دو قطر اصلی آن قرار دهید.

هفت سين
 
در مورد آینه می‌توانید به جای استفاده از یک آینه بزرگ، از چند آینه کوچک و ساده که بسیار با دقت برش خورده و فاقد قاب‌های الحاقی هستند استفاده کنید. (آینه‌های بسیاری در بازار موجود است که با ایجاد زاویه یا برش‌های مواج در لبه‌ها، بدون قاب نیز قابل استفاده‌اند)

می‌توانید آنها را در فاصله میان شمع‌ها یا در پشت آنها قرار دهید. بهتر است آینه‌ها را طوری قرار دهید که شیب  کمی (حدودا 30 تا 40 درجه) با سطح میز داشته باشند. زیرا این هفت‌سین مدرن است و باید از تمام زوایا دید مناسبی داشته باشد. (دیده شدن پشت آینه‌ها از زیبایی کار می‌کاهد) همچنین می‌توانید  آینه‌ها را به فرم‌های بسیاری مثلا مارپیچی، پلکانی، حلزونی و ... آرایش دهید.

هفت سين
 

تخم‌مرغ‌ها را نیز با نقش‌های دلخواه و مختلف مانند گل، مارپیچ، راه راه و ... و به وسیله رنگ، اکلیل، روبان یا هر ماده دیگری که تمایل دارید، تزئین کرده و در سفره قرار دهید.

بهتر است سبزه را در دو یا چند ظرف کوچک تهیه کرده و آنها را بدون تزئین یا با بستن روبان

منبع : مجله منزل
.:: ::.
صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 صفحه بعد

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به تجربیات مادرانه..جدید...طراحی اتاق خواب 2 پسر بچه توسط دکوراتور معروف مي باشد.
.:: Weblog Theme By : wWw.Theme-Designer.Com ::.